Factoring Tanımı

Factoring hem finansal bir teknik , hem de yönetsel bir hizmettir. Bilindiği gibi ekonominin temel problemi, eldeki kıt kaynakların alternatif dağılımını sağlamaktır. Bu noktada factoring , kaynakların idaresinde önemli bir araç olarak ortaya çıkmaktadır.

Bir çok işletme için "nakit" kısıtlı bir kaynaktır ve alacakları tahsil edebilmek için uzun süreler beklemek gerekir. Alacakların factor'e satılarak nakde çevrilmesi suretiyle , işletmenin defterindeki alacak rakamları üretken bir nakde dönüşür. Kredi kullanmadan işletmenizin likiditesi artar. Alacakların satın alınması işlevi "factoring" işleminin merkezini oluşturmaktadır.

Factoring'in Tarihçesi

Bilindiği gibi , Türkiye ekonomisi son yıllarda dışa açılarak dünya ile bütünleşme sürecine girdi. Ekonominin kurumsal ve yapısal özelliklerinde önemli değişmelerin yaşandığı bu süreçte , finansman kuruluşları değişimin öncüsü olmuştur.

Gelişmiş ülkelerde 1950' lerden beri modern anlamda factoring uygulaması yapılmasına karşın Ülkemizde yasal anlamda factoring 1980'lerin sonlarında uygulanmaya başlanmıştır. Kısa zamanda Türk iş adamları tarafından benimsenen factoring'in kısa vadeli alacakların finansmanında İşletmeler için faydalı bir yöntem olduğu görülmüştür.

25.03.2016
Şeker Faktoring A.Ş. Genel Müdürü Abdullah Yücel AKBULUT'un, Milliyet Gazetesi Faktoring ekinde yer alan röportajı...
24.06.2015
Şeker Faktoring A.Ş. yeni şubeleri ile hizmet ağını genişletti...
03.03.2015
Şeker Faktoring A.Ş. Genel Müdür değişikliği duyurusu...
27.02.2015
Şeker Faktoring A.Ş. Genel Müdürü Ali Güray DEMİR'in, KobiLife Dergisi Mart sayısında yer alan röportajı...
26.02.2015
Şeker Faktoring A.Ş. Genel Müdürü Ali Güray DEMİR'in, Kobi Trend Dergisi Şubat sayısında yer alan röportajı...
Tüm Haberler

Tüm hakları Şeker Faktoring A.Ş.'ye aittir.
Şeker Faktoring A.Ş. bir
Şekerbank T.A.Ş. iştirakidir.
Finansal Kurumlar Birliği Üyesi